Enne pildistamist


SOOVITUSED JA MÕTTED

JALANÕUD. Kui soovid stuudios jalanõudega pilti, palun võta kaasa vahetusjalanõud. Kui teeme perepilti, kontrolli üle, et kõigil oleksid olemas kingad. Pildil on vahvad ka paljad varbad – paljaste varvastega peavad siis pildil kõik olema, ikka ühte moodi. Kui tavalised sokid on tavaliselt natuke määrdunud või tupsulise tallaga, siis vastandiks on nt vahvad erksatriibulised varvassokid jne, mis võivad pildil olla toredaks aktsendiks. Või lihtsalt päris uued sokid.

RIIDED. Tihti arvatakse, et riided peavad olema taustast eristuvat värvi. Vahel aga saab just laheda tulemuse kui murda reegleid ja traditsioone. Sama värvi riided aitavad peita ka keha vorme, kui seda soovid.

Mille vastu ei saa, on punane värv. No see on alati lööv!

Pildil mõjuvad alati lõbusalt ja hästi kõik triibud ja täpid ja ruudud. Nad võivad olla ka mõnel väikesel teemat läbival aksessuaaril. Või perepilti läbiv värvitoon suuremal või väiksemal kujul. Mingi vahva detail. Fantaasial ei ole siin piire.

Väldi:

– Suure ja kontrastse tekstiga särke/pluuse. Selline tekst tõmbab pildil tähelepanu ära endale ja inimesed muutuvad teisejärguliseks. Kui see ei ole just osa eesmärgist.

– Tumedad ja külmad toonid ilma erksa või puhta aktsendita mõjuvad pildil koos talvise halli jumega tihti tõsiselt ja kurvalt.

– Enne pildistama tulemist vaata riided kohe väga korralikult üle! Vaata, et seal ei oleks plekke, tolmu, prahti, et ei ripuks niite jne. Riie, mis peab olema sirge, veendu, et on sirge. Tänapäeva kaamerad on väga hea kvaliteediga – KÕIK jääb peale!

– Tulles stuudiosse lapsega, palun vaata ta nägu väga lähedalt üle. Ka siin jääb KÕIK pildile : ) Portreepildil on see tilluke silmarähm suur ja kollane. Halastust ei leia ka õrn pudrusuu ega ninakollid : ) Väikelapsega võta kaasa väike rätik suu ja nina pühkimiseks. Jah, tihti ma saan süljenire ära photoshoppida … aga kumba Sa soovid – et kulutan palju aega nirede elimineerimisele  … või, et ma kasutan selle aja hoopis eritöötlusele, põnevamatele mõtetele ja kiiremale teenindamisele?

JUUKSED. Puhta ja pestud juuste vastu ei saa miski, siiski annab i-le täpi väike ekstra juuksehooldus, väike ekstra lokike või punutis. Kuna fotosessioon lepitakse tavaliselt kokku nädal või kuni kuu enne pildistamispäeva, siis saad planeerida oma tavalise juuksurikülastuse fotosessiooniga kas samale päevale või päev varem. Kui on plaanis juukseid lõigata, siis päev varem, just meeste puhul, siis on aega lõigatud juuksed kaelalt ja näolt maha pesta ja samas on lõige värske.

Mida soovitan, on see, et tihti on fotol parem kui juukseseade on tehtud rohkem näo suunas (külgedel olemas, osaliselt üle otsaesise), mitte tõmmatud ära kuklasoengusse, sest kukal tihti fotole ei jäägi! Jääb hoopis nudi pea. Juuksed on meie ehe!

KÄED ja JALAD. Naised, naiselikkus on kulda väärt! : ) Ja isegi kui Sa tavaelus ei ole nii naiselik : ) Siis pildil on väike graatsia alati ilus! Mõtle, et Su käed on tantsija käed, lase nad vabaks. Sul on puusad ja õlad ja ilusad jalad, tunne end vabalt ja hästi. Ehk aitab Sind kui mõtled end mõnda näidendisse või jutustusse … lase oma keha vabaks ja sirgeks kui luigel ja anna mulle mõnus, vaba ja graatsiline etendus! ;)

MIS PANEB SILMAD SÄRAMA? Esimene oluline nüanss on kellaaeg. Hommikul-ennelõunal ja lõuna ajal on Sinu silmad kõige värskemad, erksamad ja säravamad! Sõltumata vanusest! Teisena toon välja kaasa võetud kodulooma : ) Uskumatu, mida teeb loom inimese silmadega!

MIDA FOTOSESSIOONI AJAL VEEL TEHA? Näita üles initsiatiivi. Kui Sul on oma lapsega oma müramisstiil, omad naljad, omad traditsioonid – näita neid mulle! Teie omad asjad mõjuvad kõige paremini ja panevad silmad tõeliselt särama! Paremini kui minu kohmetud naljad või “nahast välja pugemised” : )

Kui soovid pildile kirge, ole kirglik!

MIDA MULLE MEELDIB KÕIGE ROHKEM PILDISTADA? Kõike, mida ma pole veel pildistanud! Mida ekstreemsem, moekam ja fantaasiarikkam, seda parem! Plätserdan vees, rooman mudas, ronin puu otsas … ja saadan nendesse kohtadesse ka oma modellid : D

Pildile jääb ainult see, mida mulle näitad!

Jõulude eelsed lisasoovitused leiad siit.

Töötlus

Natuke juttu

Modell Hanna lahkel loal toon näidise foto töötlemisest tema pildi põhjal. Antud foto on saanud minu poolt korralikuma töötluse. Töötlus ise võib olla väga erinev, vastavalt vajadusele ja keskkonnale. Antud juhul sai puhastatud nahk – kaotasin suuremad defektid ja punnikesed, seejärel muutsin naha tooni. Mida tasub alati enne fotosessiooni jälgida, on see, et vahet ei ole, kas teete meigi ise või jumestaja, oluline on, et kael ja nägu on ühte tooni. Käed on tihti nagunii kolmandat tooni. Kui kasutada enne fotosessiooni näiteks isepruunistuvaid kreeme vms, siis ikka mõelge kogu keha peale. Fotoaparaadid on tänapäeval väga kvaliteetsed ja halastamatud ; )

naidis

Kui enne fotosessiooni tekib näole külmavill või olete saanud sinika … kui ei ole tegemist just edasilükkamatu fotosessiooniga, siis palun, lihtsalt andke teada ja lükkame fotosessiooni natuke edasi. See ei ole minu jaoks probleem. Pigem tänan, et hindate minu aega. Keegi ei soovi ju sinise silma, suure vinni või värske külmavilliga pilti! Vahel on selle kaotamine pildilt lihtsam, vahel raskem, vahel võimatu. Aega võtab selle kaotamine ja sellega tegelemine igal juhul.

Korraliku nahatöötluse saavad minu töös tavaliselt pulmade ilupildid (pildistamised pruudist ja peigmehest pulmariietes pulmapäeval), ka pulmade eelsed ilupildid, fantaasiapildid ja korraliku ettevalmistuse saanud portreefotosessioonid jms. Selline töötlus vajab palju aega, nokitsemist ja individuaalset lähenemist ja teen seda hoolega valitud ja tellitud piltidele ühekaupa.

Selline töötlus ei tule kindlasti seltskonnaürituse piltidele ega ka tavalisele perepildistamisele. Siis piirdub töötlus suuremate nö defektide kaotamisega ja kaunile kergele üldmuljele. Siiski võib seda teenust alati spetsiaalselt küsida ja uurida. Erandid on kindlasti suured prindid, need vaatan ma alati peensusteni üle, sest pisimgi rippuv riideniit, punnike, tolmukübe muutub suure prindi korral suureks ja silmatorkavaks. Seetõttu soovitan ka kõik suured prindid tellida otse minu käest.

Veel mõned näidispildid. Jumestus ja soeng: Bio Beauty By Milena

Fotograafia ja fantaasia

Töödelda võib ka lähtuvalt fantaasiast. Selliste piltide puhul peab enne kindlasti teadma, mis on lõppeesmärk:

varahommikul
raamatus
koolipoiss

“Hästi tabatud hetk”

Ei taha nüüd ilusat ära rikkuda … aga … hästi tabatud hetked … need tuleb ise luua! Anda juhusele võimalus. Kodus oma inimesi või sõpru toredal koosviibimisel … või ka tegelikult pikemal juubeliüritusel või pulmapeol fotograafina, seal saab pikalt ja vaikselt pika toruga inimesi jälgida ja “häid hetki” oodata-vaadata-tabada. Tellitud fotosessioon kestab aga mingi kindla aja ja paratamatult tuleb seal NEED HETKED kohapeal ja kiiremini ISE LUUA. TEADLIKULT. Vahel on see see koht, kus fotograaf ütleb: “Tee midagi.” :)) Siis sa tegelikult võiksid teadlikult midagi teha, tegevus, mis ei ole otse kaamerasse suunatud ;) Tunneta oma keha, liiguta oma riideid, mõtle, kuidas võiks pildil ilus jääda, püsi hetke ja vaheta asendit. Vaata, mis on Sinu ümber, mis tõmbab enda poole, mis ideed tekivad.

Kuidas mina püüan saada häid pilte? Esimesena pähekargav lemmikvariant on, et oled julge. Julged olla loov ja teed seda, mis just üleval kirjeldasin. Ja mis on kõige olulisem – ÄRA KARDA VÄLJA NÄHA KOOMILINE VÕI NAERUVÄÄRNE VÕI NALJAKS VÕI LIIGA SEKSIKAS VÕI LIIGA UHKE KEHAHOIAKUGA jne! Hetkel räägin vist rohkem endast :) Aga kindlasti on minusarnaseid veel! ;) Toon mõned näited ja kirjutan natuke lahti oma mõtteid seoses pildistamisega.

Seniks kuni ma suudan enda üle kaasa naerda, seniks on minu jaoks kõik ok :) Jah, mõned pildid on sellised minust, et ma ei taha neid vaadatagi mitte, rääkimata, et neid näiteks tooksin :)) Aga kuna klientidest ei sobi “koomilisi ja naeruväärseid ja imelikke” pilte alleski hoida, rääkimata, et ma neid avaldaks … ma isegi ei tihka sarnaste piltide avaldamiseks luba küsida :)) … siis toon rõõmuga näite enda kiire, lühikese ja konkreetse fotosessiooni põhjal. Naermine on lubatud:

Näide

Ülal: veel sätin, laine üllatas oma suuruses :) Külm oli see esimene pahvakas otse loomulikult! :) Hea kaadri oleks saanud pärast seda kaadrit … hetkel seda pakkuda ei ole, sest fotograaf ei olnud valmis ujuma ja vaatenurka muutma :) … ja ma ise keerasin liialt selja siia vaatenurka … aga eriti uhke olen ma enda piltide üle, kus (pärast esimest üllatust loomulikult) suudan ette manada näo, kus jääb mulje, et enam mugavam ja soojem ja mõnusam ei saa olla, mis siis, et külm vesi on krae vahel, jalad märjad, liivaterad suus ja ninas ja kõrvas ja tuul võib olla lõikavalt külm! :)

Näide

All: Täiesti tüüpiline pilt! Kõik on valesti! Va loodus! :)) Ärge kartke neid pilte! Neid on vaja, et saada neid … neid, mis on päris all :)

Näide

All: pesuehtne pesupäev :)))

Järgnev: no enam “paremaks” ei saa minna!!! Ausalt :))) … mulle meenuvad millegi pärast metsikud kappavad hobused :)))

Näide

Vahel on pildil kõik ok … va see imetilluke ja kõik ära rikkuv tilluke nüanss … kleidi rabamiseks teel olev imelik harkkäsi … no see pilt ei ole veel kõige hullem näide. Vahel aitab uus kaader aga elu on näidanud, et vahel ei aita see ka :) Lihtsalt inimene unustab kontrollida oma mingit kindlat kehaosa … hea, kui ma seda siis märkan kohapeal ja mitte kontoris ja arvutist pilte üle vaadates … See on koht, mida võiks natuke enne fotosessiooni endale teadvustada ja teadlikult fotosessiooni ajal vaikselt kaasa mõelda, läbivalt.

Kristel

Vahel piisab “pea maha lõikamisest” ;)

Kristel

All: vahel on mõni totralt kiiksuga pilt just täpselt nii mõnusalt totter, et muutub lemmikuks!

Kristel

Edasi … aitab minu üle naermisest nüüd küll ;) Mul on oma klientidest sama sugused vahekaadrid! ;) Nüüd mõned kaadrid, mis mulle väga meeldivad ja mis sündisid just tänu neile totratele vahekaadritele:

Kristel
Kristel
Kristel

Järgnev: täiuslik kaader Kristinilt! Ainult natuke tuunisin foto toone jne. Muidu täiesti originaal. Vaatenurk, kõrgus – super! Ma ei lõiganud seda millimeetrit ka mitte.

Lemmik! Pilt mille pärast oli seda fotosessiooni vaja:

Kristel

 Kõik need fotod tegi minust Kristin Kongi! Käisin tema juures kaasas ühel koolitusel, kus ta tegi mulle vastavalt õpetustele jumestuse ja teades, et ta läheb sügisel kooli fotograafiat õppima, siis andsin talle pihku ka oma hirmkalli kaamera! Tänud Sulle, Kristin! Mul oli nii hea meel näha Sinu elavat ja säravat naerunägu pärast Sinu elu esimest nö ametlikku modelliga fotosessiooni, mil ütlesid, et ”nüüd sain küll fotopisiku külge!” ;)

Ja veel … seoses piltidega ja pildistamisega. Elu on tore ja vahva! Naudi seda! Laseme end vabaks ise endale tekitatud piirangutest ja seintest ja moraalinormidest ja piiridest. Lubage endale ilusaid hetki ja süütut rõõmu! Riided saab pärast ära pesta! :) Ja soe tušš või vann pärast toredat pildistamist käib ainult asja juurde! :) Mõnusad soojad ja pehmed vahetusriided peavad muidugi kaasas olema sellisel pildistamisel. Miks mitte ka soe tee jaheda ilmaga või värskendav vesi palava ilmaga või väike naps kui autoga ei sõida ja oled kabuhirmus kaamera eest ;) See hirm kaob kui lubad endal olla. See oleksi minu lemmikvariant kui pildistan :) Teine variant on AEG. Ma olen nende väga väheste seas, fotomaailmas, kes otseselt kella ei vaata (kui seda koht või sündmus ei nõua). Kui ma näen, et oled avatud, siis ma ei hakka Sind kohe kindlatesse poosidesse panema. See võiks olla pigem meie koostöö … lähtuvalt kohast ja võimalustest ja Sinu keha loomulikust liikumisest. Klientidega, kes on väga pinges, kasutan ma meeleldi ajafaktorit heade hetkede püüdiseks. Minu praegune praktika näitab, et esimese tunni jooksul inimene kontrollib end väga hoolega. Ta on teadlik endast. Teisel tunnil vaim väsib :) Ja siis ruulin mina! :) Minu lemmikpildid tulevad siis! Inimene on vabam, vähem pinges, vähem kontrolliv, vähem … , kõike vähem. Kolmanda tunni alguseks on tavaliselt kõik täiesti läbi ja väsinud, nii fotograaf kui klient :)

Nii pildistan mina. Nii näen maailma mina. Kahjuks ma ka töötlen oma pilte sama loominguliselt. Miks kahjuks? Sest see teeb mind aeglasemaks. Ma tunnetan pilte ühekapa. Vahelt töötlen mõne pildi täiesti erinevalt teistest, see see pilt on tekitanud minus mingi tunnetuse … Minu tagantkiirustamine ei ole kindlasti hea mõte … see tekitab minus ainult pinget ja pinges ma ei saa ei magada ei süüa ei tööd teha :)) Et minu juurde on oodatud kõik kliendid, kellele sobib minu maailmavaade ja tööstiil ;) Kui Sinu eesmärk on kohe ja kõike ja kiiresti, siis ei ole sa kindlasti minu klient. Mõttekoht.

Kirjutamiseni,

Kristel